Catalog Number 2090-24CC2
Qty
Minimum Order 6 Packs
Order Increment 6 Packs
Imperial Metric
Weight 0.6143 lbs
Width 4-3/4 in
Length 4-3/4 in
Height 1.89 in
Shipping Dimensions
Weight 3.7672 lb
Length 10.1248 in
Width 5.25 in
Height 6 in
Color Blue
PRODUCT FAQ
  1. Is the ScotchBlue™ Original Painter's Tape 2090 suitable for all surfaces?
  2. How long can I leave the painter's tape on before removing it?
  3. Can I use this painter's tape for outdoor projects?
    Each pack contains two rolls of painter’s tape that are each 0.94 inches wide by 60 yards (24mm x 54.8m) long, providing you with plenty of coverage for your painting projects.