Catalog Number 2090-24EC
Qty
Minimum Order 24 Rolls
Order Increment 24 Rolls
Imperial Metric
Weight 0.306 lbs
Width 4.69016 in
Length 4.69 in
Height 0.94 in
Shipping Dimensions
Weight 7.769 lb
Length 10.1248 in
Width 10.1248 in
Height 6.1878 in
Color Blue
PRODUCT FAQ
    What makes ScotchBlue™ Original Painter's Tape different from other painter's tapes?
    Can I use this tape on delicate surfaces like freshly painted walls or wallpaper?
    How long can I leave the ScotchBlue™ Original Painter's Tape on before it needs to be removed?
    Does this painter’s tape come in different sizes or lengths?
  5. Yes, the ScotchBlue™ Original Painter's Tape is available in various widths and lengths to suit your project needs. The listed size of 0.94 in x 60 yd (24mm x 54.8m) is one option.