Catalog Number 2090-48EC
Product Number 2090
  Add to cart
On it's way to you May 20
Qty
Minimum Order 12 Rolls
Order Increment 12 Rolls
  Easy To Use
  Versatile Across Industries
  Global Shipping
  Industry Low Price
Product Dimensions
Imperial Metric
Weight 0.653 lbs
Width 4.69016 in
Length 4.69 in
Height 1.88 in
Shipping Dimensions
Weight 8.268 lb
Length 10.1248 in
Width 10.1248 in
Height 6.25 in
Color Blue
PRODUCT FAQ
  1. Is 3M's ScotchBlue™ Original Painter's Tape easy to apply and remove?
  2. Can I use this painter's tape on multiple surfaces?
  3. Does the tape offer good adhesion to prevent paint bleed?
  4. How long can I leave the painter's tape on before painting?
  5. What are the dimensions of this particular roll of painter’s tape?
    The ScotchBlue™ Original Painter’s Tape 2090-48EC measures 1.88 inches (48mm) wide by 60 yards (54.8m) long – perfect for most painting projects around your home or workplace.