Catalog Number FLPDISC4.5IN60
Product Number FLPDISC4.5IN60
The 3M Heavy Duty Removal 7 inch Flap Disc can handle an array of removal needs. It's ideally suited for coating removal, grinding, weld removal, deburring, beveling, blending and rust removal. Leveraging industrial technology, the 3M Heavy Duty Removal 7 inch Flap Disc will cut fast and last long, allowing you to finish your power tool sanding project with a quality finish.
  • FOR USE ON wood, metal and plastic
  • CUTS FAST, lasts long
  • Makes Tough Shaping Or Grinding Easy
  • Available in grits: Fiber Disc: COARSE 36, 60; Flap Disc: COARSE 40, 60
  • Size: 4.5" diameter
  Add to cart
On it's way to you May 22
Qty
Minimum Order 12 Items
Order Increment 12 Items
  High-Quality Surface Finishes
  Reduces Abrasive Costs
  Long Lasting Performance
  Fantastic Price
Product Dimensions
Imperial Metric
Weight 0.227 lbs
Width 3.8748 in
Length 0.68799 in
Height 4-5/8 in
Shipping Dimensions
Weight 2.958 lb
Length 9.1248 in
Width 5.6248 in
Height 6.5 in
Color Purple
PRODUCT FAQ
  1. What materials is the 3M™ FLPDisc4.5In60 Heavy Duty Removal Flap Disc suitable for?
  2. How many flap discs come in each pack and case of the 3M™ FLPDisc4.5In60?
    Each individual pack contains one 4.5 inch flap disc, and there are a total of 12 packs per case.