Catalog Number DG-142PDQHOL24
Product Number DG-142PDQHOL24
  Add to cart
On it's way to you July 22
Qty
Minimum Order 18 Rolls
Order Increment 18 Rolls
Product Dimensions
Imperial Metric
Weight 0.167 lbs
Width 2.4 in
Length 2.8 in
Height 4.1 in
Shipping Dimensions
Weight 3.42003 lb
Length 9.6063 in
Width 7.3622 in
Height 8.85827 in
PRODUCT FAQ
  1. What are the dimensions of this tape?
  2. Is this tape suitable for heavy-duty shipping?
  3. Does this tape come in a dispenser?
  4. What surfaces does this tape adhere to effectively?
  5. How many rolls are included in this product?
Scotch® Heavy Duty Shipping Packaging Tape DG-142PDQHOL24
Key features and benefits include:
  • Heavy duty adhesive formulation for maximum holding strength
  • 1.88 inch width provides optimal coverage for standard carton sealing